Dış Ticarette Müşteri Güvenini Kazanmanın Yolları

Dış Ticarette Müşteri Güvenini Kazanmanın Yolları
Yurtdışına açılmak isteyen firmaların yaşadığı en büyük problemlerden biri müşteri adaylarının kendilerine duyduğu güvensizlik. Bunun tabii ki firma imajı ile beraber genel olarak sektör ve ülke imajı ile de güçlü bağlantısı var.Ancak bizim konumuz öncelikle firmanıza karşı duyulan güveni artırmak.

Karşınızda yer alan müşteri veya müşteri adayı size ve firmanıza ne kadar güven duyarsa yurtdışı faaliyetleriniz de bi o kadar kolaylaşır ve iş hacminiz de buna bağlı olarak artar.

 

Müşterinin güvenini kazanmak ve yurtdışında güvenilir bir imaj oluşturmak için benim özellikle dikkat ettiğim ana başlıklar şu şekilde:

1) Websitesi / Online İmaj. Benim her yerde önemini vurguladığım ve sürekli tekrarladığım en önemli nokta profesyonel bir websitesi. Ne yazık ki yurtdışına açılmak isteyen bir çok firmanın hala doğru düzgün bir websitesi yok.

Şuna açıklık getirelim,
Hotmail veya benzeri ücretsiz eposta adresler ve flash ile hazırlanmış, en son 4 yıl önce güncellenmiş, fonda 1999 yılından kalma müzik çalan websiteler ile yurtdışında yer alan alıcılara güven vermeniz imkansıza yakın.

Firmanız ile iş yapmayı düşünen bir müşterinin muhtemelen yapacağı ilk şey Google’da firmanızı aratmak ve websiteniz (ve ulaşabileceği diğer kaynaklar) üzerinden sizi araştırmak olacaktır. Bu araştırma sırasında bırakacağınız ilk izlenim firmanın sizinle iş yapma hevesini doğrudan etkileyecektir.

Bu sebeple kesinlikle firma uzantılı bir eposta adresi, profesyonel, temiz arayüz ile hazırlanmış ve sürekli güncellenen bir websitesi sahibi olun. Ayrıca mümkünse arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları da yaparak (veya yaptırarak) internet üzerinde görünürlüğünüzü artırın.

2) Sabit bir adresiniz olsun. Oldukça şık bir kartvizitiniz veya websiteniz var diyelim. Ancak oraya yazdığınız herhangi bir sabit telefon ve/veya adresiniz yoksa alıcıların aklında soru işareti oluşacaktır.

Mal, hizmet alıp karşısında belli bir bedel ödeyecek olan firma, herhangi bir durumda (kendisi binlerce kilometre uzakta bile olsa) size fiziki olarak ulaşabileceği bir adres bulabilmek ister.

Bu sebeple kartvizitinizde telefon numarası olarak cep telefonu, internet sitenizde adres yerine sadece şehir/ülke yazıyorsa işiniz gerçekten zor.

3) Sertifikalarınızı ve yaptığınız iş birliklerini yayınlayın. Basılı ve online mecralarda firmanızın elinde bulunan, bağımsız otoriteler tarafından belgelenmiş patent tescili, kalite ve denetim raporları gibi belgeleri/sertifikaları yayınlayın.

Bunun haricinde firmanızın vakıf, üniversite gibi kuruluşlar ile yaptığı iş birliklerini, üyelikleri, sosyal projeleri de aynı şekilde duyurun.

Her ne kadar maddi ve elle tutulabilir olmasa da, bu varlıklar (intangible assets) ve aktiviteler yurtdışında yer alan alıcıların güvenini kazanmada önemli bir yardımcı.

Örneğin firmanızın elinde bulunan ISO kalite belgesi veya bir üniversite ile yaptığınız ortak proje kesinlikle katalog, broşür, websitesi gibi yayınlarda yer almalı.

Paylaşın