İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 11 İpucu

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin 11 İpucu

Eğer kendi işiniz varsa veya kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız kafanızda bir çok soru işareti olması normal.

Genelde en çok sorulan soru ise doğruluğunun herkes için değişebileceği ve aslında tek bir net cevabı olmayan “İş hayatında başarılı olmak için ipuçları nelerdir?” oluyor. Bazılarını deneyimleyerek bazılarını gözlemleyerek bulduğum cevaplar şöyle:

1. İş kurmadan önce başkasının yanında çalış.

Eğer yeni mezunsanız ve kendi işinizi yönetmek istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken gerçek hayat kitaplarda yazdığından çok farklı. Maalesef okulda gördüğünüz strateji yönetimi veya fınansman ve muhasebe dersleri pratik ve tecrübe ile desteklenmediği sürece hiçbir işe yaramıyor. Çünkü gerçek iş hayatı kitaplarda yazan senaryolardan her zaman farklıdır.

Gerçek bir şirkette işler nasıl dönüyor, muhasebe ve finans konularında önemli noktalar neler, müşteriye satış yaparken nelere dikkat etmeli ve bunun gibi bir çok şeyi ancak başkasının yanında çalışarak (ve en az sorumlulukla) öğrenebilirsiniz.

Sadece kitaplardan öğrendiğiniz bilgiler üzerine kuracağınız bir firmada yapacağınız hataların ve edineceğiniz tecrübenin faturası çok daha ağır olacaktır.

2. Sevdiğin işi yap

Hoşunuza gitmeyen veya gerçekten ilginizi çekmeyen bir iş yapıyorsanız iyi bir iş çıkarmanız çok zor. Bir şekilde iyi bir iş çıkardığınızı düşünseniz bile ömrünüzün neredeyse yarısını sevmediğiniz bir alanda çalışıp gerçekten mutlu ve başarılı hissetmeniz mümkün olmayacak. Çalışırken zevk aldığınız ve pazartesi sabahı uyandığınızda sendrom yaşamayacağınız bir işte çalışın.

3. Hedef koy, belli bir amaca ulaşmak için çalış.

Günlük, aylık ve yıllık olarak gerçekçi hedefler koyun ve belli bir amaç için çalışın. Ulaşmak istediğin’z belli bir hedefiniz veya amacınız yoksa hangi başarıyı elde ederseniz edin tatmin olamazsınız.

4. Başarıyı parayla ölçme.

Yukarıda bahsettiğim belli bir hedef ve amaca yönelik çalış tavsiyesinin üzerine birçok kişinin aklına ilk olarak para geliyor. Para iş hayatında amaç değil, amaca ulaşmak için kullanacağınız en önemli araç olmalıdır.

Paylaşın